گزارش اعتراضی کارگران معدن؛واکنش امنیتی دولت به اعتراضات اقتصادی بیش از ۱۴۰۰ کارگر چادرملو

وبلاگ کارگری: دشواری زندگی کارگری درمعادن به عنوان کار سخت و طاقت فرسا همواره مورد بحث بین کارگران ومحافل و مجامع کارگری بوده است . حوادث 57551-163حین کار برای کارگران معدن در معادن واگذار شده به بخش خصوصی و هم در بخش دولتی همواره از مصادیق مشکل آفرین زندگی کارگران بوده است . در این رابطه به حدت یافتن اختلاف اخیر کارگران شرکت اسفالت طوس با پیمانکاران آن ،و بالا گرفتن اعتراضات اقتصادی نزدیک به ۱۴۰۰ کارگر با پیمانکا رو کارفرمای شرکت، خبرگزاری دولتی ایلنا گزارش می دهد؛ به گفته عضو انجمن صنفی کارگران شرکت آسفالت طوس از پیمانکاران معدن سنگ آهن چادرملو، جلسه شورای تامین شهرستان اردکان روز شنبه برای بررسی خواسته‌های صنفی این کارگران تشکیل خواهد شد.
« نماینده کارگران در انجمن صنفی کارگران شرکت آسفالت طوس امروز (پنجشنبه ۷ آذرماه) به ایلنا گفت: نزدیک به ۱۴۰۰ کارگری که به واسطه استخدام در این شرکت پیمانکاری در معدن چادرملو کار می‌کنند منتظر نتیجه این جلسه هستند.
وی یادآور شد: به دنبال اخراج دبیر انجمن صنفی کارگران شرکت آسفالت طوس که در ادامه تلاش برای واقعی شدن حق بیمه کارگران معدن و اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل روی داد، ۸۰۰ کارگر شرکت آسفالت طوس بعد از ظهر روز سه شنبه (۵ آذرماه) اقدام به برپایی تجمع اعتراضی کردند.
وی با بیان اینکه این اجتماع صنفی در ‌‌نهایت با مداخله انجمن صنفی متوقف شد، گفت: در حال حاضر بازگشت به کار همکار تازه اخراج شده نیز به جمع مطالبات صنفی کارگران اضافه شده است.
وی بابیان اینکه کارگران آسفالت طوس تنها خواهان توجه مسئولان به خواسته‌های صنفی خود هستند، گفت: بی‌توجهی مسئولان و عدم پیگیری خواسته‌های صنفی آن‌ها می‌تواند باعث از سرگرفته شدن اعتراضات صنفی در این واحد تولیدی شود.
افزوده شدن «بازگشت به کار نماینده کارگران» به مطالبات
رئیس انجمن صنفی کارگران آسفالت طوس پیرامون خواسته‌های صنفی ۱۴۰۰ کارگر عضو این تشکل صنفی گفت: تا پیش از اخراج دبیر انجمن صنفی، خواسته‌های صنفی کارگران تنها به اجرای کامل مقررات کار و تامین اجتماعی محدود می‌شد.
وی بابیان اینکه کارگران آسفالت طوس از پیمانکار و کارفرمای اصلی خواهان بازبینی طرح طبقه بندی مشاغل و توجه به حق مرخصی قانونی خود بودند، گفت: هرچند کارفرمایان معدن با درخواست کارگران مبنی افزایش حق مرخصی قانونی تا سقف ۱۰ روز در ماه (بدلیل کار معدنی) موافقت کردند، اما خواسته دیگر کارگران مبنی بر بازبینی در طرح طبقه بندی مشاغل پذیرفته نشده است.
این مقام صنفی در تشریح خواسته صنفی مورد نظر گفت: در حال حاضر دریافتی ماهانه کارگران معدن با احتساب پاداش افزایش تولیدی تا سقف بیش از یک میلیون تومان برآورد می‌‌شود و این درحالی است که کارفرما در محاسبه حق بیمه کارگران مزایای مربوط به این پاداش را لحاظ نمی‌کند.
رئیس انجمن صنفی بابیان اینکه به دلیل همین شیوه محاسبه، حق بیمه این کارگران برمنبای حقوق ۵۰۰- ۶۰۰ هزار تومانی محاسبه و کسر می‌شود، گفت: طبق استعلامی که از سازمان تامین اجتماعی انجام شده است، این درخواست کارگران جنبه قانونی دارد.
وی یادآور شد: محاسبه حق بیمه‌ها برمبنای دستمزدهای حداقلی و غیر واقعی در درازمدت و به ویژه در دوران بازنشستگی و برقراری مستمری، باعث زیان کارگران بیمه شده و سازمان تامین اجتماعی خواهد شد.
وی افزود: برای تحقق این وعده انجمن صنفی کارگران شرکت آسفالت طوس، ابتدا در شهریور ماه سال جاری با مدیریت مجتمع معدنی سنگ آهن چادرملو به توافقات شفاهی رسید. اما پس از مدتی پیگری توافقات انجام شده به دلیل مکتوب نبودن با مشکلاتی مواجه شد، در ‌‌نهایت آبان ماه امسال این گفت‌وگو‌ها از سرگرفته شد .
رئیس انجمن صنفی بابیان اینکه در این سری از مذاکرات، مدیریت مجتمع سنگ آهن چادرملو حاضر شد تا از ۳۰ درصد پاداش تولید کارگران حق بیمه کسر کند، گفت: از آنجا که این مبلغ در دوران بازنشستگی تاثیر چندانی بر وضعیت کارگران ندارد، انجمن صنفی کارگران آسفالت طوس با این پیشنهاد موافقت نکرد.
به گفته وی ، اعتراض کارگران در مجتمع چادرملو پس از آن آغاز شد که توافق میان انجمن صنفی با مدیریت مجتمع بی‌نتیجه‌‌ رها شد.

واکنش امنیتی به اعتراضات صنفی
انتظار ۱۴۰۰ عضو انجمن صنفی کارگران آسفالت کار طوس برای بازگشت به کار همکار اخراجی و تحقق خواسته‌های صنفی در حالی به تصمیم گیری در جلسه روز شنبه شورای تامین شهرستان اردکان موکول شده‌است که به گفته اعضای هیات مدیره انجمن صنفی کارگران آسفالت طوس، از زمان آغاز حرکت‌های اعتراضی این کارگران تا کنون نهادهای نظارتی سه نفر از اعضای هیات مدیره این نهاد صنفی را احضار کرده‌اند.
به گفته اعضای انجمن صنفی کارگران، تاکنون ٣ نفر از ۹ عضو هیات مدیره انجمن صنفی توسط نهادهای نظارتی استان یزد احضار و از کار اخراج شده اند.
به گفته اعضای هیات مدیره انجمن صنفی کارگران آسفالت طوس در جریان این احضار‌ها ضمن پرسش و پاسخ از آن‌ها خواسته شده است که با احتیاط بیشتری به فعالیت‌های صنفی خود ادامه دهند
مسوول حراست فرمانداری اردکان در گفتگو با خبرگزاری رسمی دولت، درباره دلایل اعتراض کارگران و اخراج ٣ تن از نمایندگان آنان، گفته است: «سه نفر که در این کارخانه باعث اغتشاش و بی‌نظمی می‌شدند به صورت قانونی و با توافق اداره کار اخراج شده بودند و دلیل اعتراض کارگران نیز همین بود و آن‌ها خواستار بازگشت افراد اخراجی بودند.»
هیات مدیره انجمن صنفی کارگران آسفالت طوس، با یادآوری اینکه تمامی ۹ نفر کارگری که در راس این نهاد صنفی حضور دارند، با توجه به قانون و حفظ تولید و منافع ملی، مطالبات صنفی همکاران خود را پیگری می‌کنند، افزودند: اعمال محدودیت در بیان مطالبات صنفی منجر به تضعیف این نهاد کارگری و در‌‌نهایت به بن بست رسیدن پیگیری خواسته‌های صنفی کارگران از راه قانون خواهد شد.

پیشینه اعتراض کارگران
نماینده صنفی کارگران در شرح پیشینه مشکلات کارگران این معدن سنگ آهن افزود: از ۲۰ سال قبل که فعالیت این شرکت با ۲ هزار کارگر در مجتمع صنعتی چادرملو آغاز شده است رعایت نشدن حقوق کار مورد اعتراض کارگران بوده است اما پیمانکاران توجهی به خواست کارگران نمی‌کردند.
این فعال کارگری اظهار داشت: کارگران شرکت پیمانکاری «آسفالت طوس» نیز پی گیر حقوق صنفی خود بودند که در ‌‌نهایت با بی‌توجه‌ای مسئولان، کارگران تصمیم گرفتند با تشکیل یک نهاد صنفی، مشکلات خود را به طور قانونی پی گیری کنند.
رئیس انجمن صنفی در مورد نحوه شکل‌گیری نهاد صنفی کارگران گفت: ما با مطالعه موارد قانون کار شروع به تشکیل انجمن صنفی کردیم که در ‌‌نهایت در اسفند ماه سال ۹۱ این انجمن شکل گرفت.
این فعال کارگری با بیان اینکه «با آغاز به کار انجمن صنفی، مخالفتهایی را از سوی کارفرما شاهد بودیم» در ادامه اضافه کرد: بعد از تشکیل انجمن نمایندگان کارگران در انجمن صنفی چندین بار اخراج شده‌اند و با اعتراض کارگران مجددا به کار بازگشته‌اند اما کارگران در این دوره از اعتراضات‌شان خواستار توقف این برخوردها شده‌اند.
به گفته این کارگر، افزایش مشکلات صنفی بر روند تولید و روحیه کاری کارگران تاثیر داشته است، چرا که کارگران علاوه بر آنکه می‌بایستی شرایط سخت کار در معدن را تحمل کنند، به دلیل دریافت مزد ناکافی در بیرون از معدن نیز ناچارند مشکلات معیشتی را تحمل کنند.
نماینده کارگران در تشریح شرایط کار در این معدن گفت: کارگران پیمانی معادن سنگ آهن چادرملو ۲۴ روز از ماه را به طور مداوم فعالیت می‌کنند.
رئیس انجمن صنفی در مورد مکان استراحت این کارگران گفت: با وجود آنکه بیشتر کارگران از شهرستان‌ها و حتی استانهای دیگر به این معدن آمده‌اند، خوابگاه نامناسبی برای‌شان ساخته شده است که انگیزه کار و حتی استراحت را از آنان سلب کرده است.
او دربخش دیگری از سخنان خود درباره نحوه قرار داد کارگران گفت: قرار داد کارگران سفید امضاء و یک طرفه است که بسیاری از مواد قانونی در آن رعایت نشده است.
رئیس انجمن صنفی کارگران شرکت آسفالت طوس با تاکید بر اینکه همه مشکلات کارگران به اطلاع مسئولان شرکت پیمانکاری و کارفرمای اصلی (مجتمع صنعتی چادر ملو) رسیده است، عنوان کرد: به دلیل بی‌توجهی مسئولان محلی، ناچار شده‌ایم با برپایی تجمع، اعتراض خود را به اطلاع مدیران بالادستی برسانیم
رئیس انجمن صنفی با بیان اینکه هم اکنون به طور موقت تجمع کارگران این واحد متوقف شده است، به ایلنا گفت: با توافق مسئولان قرار شده است تا روز شنبه (۹ آذرماه) به مشکلات کارگران رسیدگی شود و همچنین بنا به خواست کارگران، اخراج دو نفر از اعضای انجمن صنفی منتفی شود.
رئیس انجمن صنفی کارگران پیمانی چادر ملو در خاتمه تاکید کرد: با توافق انجام شده میان نمایندگان ومسئولان معدن آهن چادر ملو که با پادرمیانی سایر مسئولان استانی همراه بوده است قرار شد تا روز شنبه مشکلات کارگران رسیدگی و نتایج آن اعلام شود و با توجه به سوابق گذشته اگر این بار نیز مطالبات ما با بی‌توجه‌ای همراه شود کارگران به تجمعات خود به صورت گسترده تری ادامه خواهند داد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: