تجمع اعتراضی کارگران تهرانی در محل وزارت کار با قرائت قطعنامه با موفقیت به پایان رسید

وبلاگ کارگری : اخبر تجمع کارگران در برابر وزرات کار ، بیان اعتراضی اشکار در شرایط پیشرفت مذاکرات و به صحنه آمدن فعالان کارگریست. باید به این سطح از اعتراض کارگران ازادجسارت برای شکستن جو ترس ویاس خسته نباشید گفت . چرا که باید امروز سر ترس را فروریزاند  و در این میان همه باید ازهمدیگر پشتیبانی و حمایت کنند . حضور کارگران مختلف از فعالان سندیکای شرکت واحد تهران و حومه ولاستیک البرز، صنایع فلزی، ایرانخودرو، پتروشیمی، کارگران ساختمانی و بیمارستانی و کارگرانی از شهر سنندج و برخی دیگر از کارگران کارخانجات مختلف تهران و جسارت هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران در پیگیری این امر وهمچنین حضور بازنشستگان که بسیاری از حضور آنها دلگرم می شوند .

جای فعالان دانشجویی که فرزندان کارگران وکارمندان هستند در این پیکار علنی در برابر وزارت کارخالی بود . همچنین  وجود کارگران زن در این مبارزات جایگاه ویژه ای به این پیکار می بخشد .باید در اینگونه مواقع امر اطلاع رسانی  را از طریق ارسال پیام های تلفنی و فیس بوکی افزایش داد. برای اینگونه اجتماعات ضربیت ، نباید به دادن اطلاعیه های علنی بر آمد چرا جو پلیسی و حضور نیروهای امنیتی ، پیشروی کارگران و متحدان آنان را با دشواری روبرو میسازد. در حرکت اعراضی امروز، علیرغم تهاجم پلیس امنیت دولت روحانی، تجمع اعتراضی کارگران تهرانی در محل وزارت کار با قرائت قطعنامه با موفقیت به پایان رسیدباید

به گزارش سایت اتحادیه آزاد کارگران ایران در سوم آدر  آمده است :

اتحادیه آزاد کارگران ایران: بدنبال نامه هماهنگ کنندگان طومار چهل هزار نفری کارگران به وزیر کار و عدم پاسخ شایسته وزیر کار به این نامه،  این کارگران از حدود دو هفته پیش  تصمیم به برگزاری تجمعی اعتراضی در مقابل وزارت کار گرفتند و صبح امروز سوم آذر ماه در حالیکه مامورین پلیس امنیت پیشاپیش در اطراف وزارت کار مستقر شده بودند تا جلوی هر گونه تجمعی را بگیرند، دست به تجمع در محل وزارت کار زدند.

بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران در حالیکه بیش از 300 کارگر شاغل و بازنشسته از کارخانه های تهران آمادگی خود را برای حضور در این تجمع اعلام کرده بودند و دسته دسته در حال حضور در محل وزارت کار بودند ابتدا مامورین پلیس امنیت تلاش کردند از ورود صف اول کارگران معترض به محل وزارت کار جلوگیری کنند اما با مقاومت آنان مواجه شدند و کارگران موفق به باز کردن پارچه نوشته خود و پلاکاردهایشان در حیاط وزارت کار شدند که بلافاصله با عکس العمل شدید نیروهای امنیتی مواجه شدند بطوریکه این نیروها موفق شدند حسن سعیدی، جعفر عظیم زاده و وحید فریدونی را با ضرب و شتم از جمع کارگران جدا و آنان را در لابی وزارت کار مورد بازداشت قرار دهند. در این تهاجم، پارچه نوشته و پلاکاردهای کارگران تجمع کننده توسط نیروهای امنیتی با خشونت از دست کارگران گرفته شد و این نیروها تلاش کردند سه کارگر بازداشتی را در لابی وزارتخانه از همدیگر جدا و به آنها دستبند بزنند که با مقاومت شدید آنان مواجه شدند.

بدنبال این وضعیت و مقاومت جانانه کارگران معترض، نیروهای انتظامی وزارت کار وارد صحنه شدند و تلاش کردند با آرام کردن کارگران و هماهنگی با مسئولین وزارت کار زمینه مذاکره را فراهم کنند به همین منظور کارگران تجمع کننده، آقایان جعفر عظیم زاده، وحید فریدونی، حسن سعیدی، شاپور احسانی راد و خانم اشرف بنائی را به عنوان نماینده های خود معرفی کردند اما پس از گذشت نیم ساعت اعلام شد کارگران در محل مسجد وزارت کار جمع شوند تا مسئولین این وزارتخانه در آنجا با آنان مذاکره کنند.

بنا بر این گزارش  در حالیکه تعدادی از کارگران وارد مسجد شده بودند از ورود بقیه آنان جلوگیری بعمل آمد و از آنجا که در لحظات آغازین تجمع،  پلیس امنیت با حمله به کارگران  مانع شکل گیری کامل این تجمع شده بودند حدود 50 کارگر با نشستن در محل مسجد وزارت کار منتظر مسئولین شدند که با گذشت مدتی دو نفر از مسئولین رده پائین وزارت کار به همراه رئیس حراست این وزارتخانه با کارگران معترض وارد مذاکره شدند اما کارگران با اعلام اینکه وزیر کار باید بیاید و پاسخگو باشد از ادامه مذاکره صرف نظر کرده و بار دیگر تجمع خود را به حیاط وزارت کار مشرف به خیابان آزادی کشاندند.

بنا بر آخرین گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، بدنبال این وضعیت جعفر عظیم زاده یکی از هماهنگ کنندگان طومار اعتراضی کارگران طی سخنانی در حیاط وزارت کار با اشاره به شرایط مشقت بار کارگران  و اراده وزارت کار مبنی بر عدم رسیدگی به خواستهای آنان قطعنامه این تجمع را قرائت کرد و کارگران تجمع کننده با کف زدن و اعلام اینکه چنانچه به خواستهایشان رسیدگی نشود دست به تجمعات بزرگتری خواهند زد به تجمع خود پایان دادند و با قراردادن سه کارگری بازداشتی در حلقه خود محل وزارت کار را ترک نمودند.

در این تجمع کارگران شاغل و بازنشسته ای از شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، لاستیک البرز، صنایع فلزی، ایرانخودرو، پتروشیمی، کارگران ساختمانی و بیمارستانی و کارگرانی از شهر سنندج و برخی دیگر از کارخانجات تهران شرکت داشتند. این کارگران خواستهای خود را علاوه بر روی یک بنر بزرگ بر روی پلاکاردهایی نیز که بدست داشتند نوشته بودند و در قطعنامه شش بندی خود رئوس آن را اعلام کردند. در این تجمع و حین قرائت قطعنامه بطور مرتب مامورین امنیتی در حال فیلمبرداری بودند و کارگران تجمع کننده مرتب اعلام میکردند این صحنه ها را به  وزیر کار و دیگر مسئولین نشان دهید. همچنین در مذاکره کوتاهی  که در داخل مسجد وزارت کار صورت گرفت یکی از کارگران بازنشسته با نشان دادن جای خالی دندان های خود و بر شمردن حقوق قانونی کارگران بازنشسته بطور مرتب معترض بود و قول متوقف کردن طرح استاد شاگردی که از سوی کارگران تجمع کننده به عنوان یک خواست اصلی مطرح شده بود داده شد.

بر روی بنر بزرگ این تجمع با خطوط درشتی نوشته شده بود:

پاسخ «نه» وزیر کار به اعتراض چهل هزار کارگر

ما خواهان افزایش فوری حداقل مزد هستیم

اجرای قانون الزام و درمان رایگان حق مسلم ماست

اجرای طرح «استاد شاگردی» متوقف باید گردد

 بر روی پلاکاردهای کارگران نیز خواستها و شعارهای زیر به چشم میخورد: آقای وزیر راه زنده ماندن با دستمزد 487 هزار تومانی را به ما نشان دهید – آقای رئیس جمهور به وعده های خود عمل کنید – اجرای طرح استاد شاگردی متوقف باید گردد – ما کارگران مرغ عزا و عروسی نخواهیم شد – بیمه تکمیلی = دزدی آشکار از جیب کارگران- طرح استاد شاگردی بازگشت به برده داری – 99 درصد گرسنه گرسنه 1 درصد تامین تامین، هزینه ویرانی صندوق تامین اجتماعی را از غارتگرانش بگیرید.

تجمع امروز کارگران امضا کننده طومار «اعتراضی» از انجا که آنان با حضور سنیگن و خشونت آمیز نیروهای پلیس امنیت مواجه شدند و علیرغم این وضعیت موفق به برپائی تجمع خود و سخنرانی و قرائت قطعنامه در حیاط وزارت کار شدند دارای اهمیت فراوان و نشانگر عزم و اراده کارگران ایران برای تحقق خواستهایشان  است.

اتحادیه  آزاد کارگران ایران – سوم آذر ماه 1392

متن کامل قطعنامه کارگران تجمع کننده در محل وزارت کار که امروز از سوی آنان قرائت شد به شرح زیر است:

همانطوریکه همگان میدانند از حدود دو سال پیش دهها هزار کارگر شاغل و بازنشسته از سراسر کشور با تدارک طوماری اعتراضی خواهان رسیدگی به مطالبات قانونی و بر حق خود شدند اما در شرایطی که این اعتراض جریان داشت و سفره های خالی میلیونها خانواده کارگری  بدلیل گرانی سرسام آور هزینه های زندگی بیش از پیش در معرض نابودی قرار میگرفت وزارت کار نه تنها تلاشی برای رسیدگی به خواستهای ما کارگران به عمل نیاورد بلکه از طریق زیر پا نهادن ماده 41 قانون کار و عدم افزایش حداقل مزد کارگران متناسب با تورم و سبد هزینه یک خانوار چهار نفره، تصویب و اجرای طرحی به غایت برده دارانه تحت عنوان بخشنامه استاد شاگردی، چشم پوشی بر عملکرد سازمان تامین اجتماعی و افزایش چندین برابری سهم بیمه شدگان در هزینه های درمانی، عدم پرداخت بموقع دستمزدها و باز گذاشتن دست کارفرمایان در تحمیل هر گونه شرایط غیر انسانی بر کارگران، شرایط را بیش از پیش بر فقر و مکنت میلیونها خانواده کارگری مهیا کرد لذا ما کارگران حاضر در این تجمع اعلام میداریم:

1- ما دیگر نمیتوانیم شرایط مشقت باری از قبیل کار 12 ساعته و 16 ساعته و یا کوچک کردن سفره هایمان را برای گذران زندگی تحمل کنیم و مصرانه بر افزایش چندین برابری حداقل مزد کارگران شاغل و بازنشسته پای می فشاریم

2- صندوق سازمان تامین اجتماعی متعلق به ما کارگران است. ما ذره ای قصور در پرداختهایمان به این صندوق نداشته ایم و نداریم. لذا وجود هر گونه کم و کسری در این صندوق ربطی به ما کارگران ندارد و سازمان تامین اجتماعی می باید به فوریت به وظیفه خود در اجرای قانون الزام و توقف غارت دستمزدهای زیر خط فقر ما «تحت عنوان بیمه های تکمیلی» عمل نماید

3- طرح استاد شاگردی بازگشت به روابط کار دویست سال پیش و تحمیل قهقرائی بر کل مناسبات اجتماعی است. اجرای این طرح می باید به فوریت متوقف گردد و به جای آن بالاترین استانداردهای جهانی روابط کار به مورد اجرا گذاشته شود

4- با توجه به سوء استفاده کارفرمایان از شرایط موجود برای عدم پرداخت بموقع دستمزدها، وزارت کار می باید بفوریت بخشنامه ای را مبنی بر جریمه کارفرمایان خاطی تصویب و به اجرا در آورد

5- کلیه اصلاحاتی که تلاش شده است بر قوانین کار و تامین اجتماعی وارد شود می باید به فوریت متوقف گردد و  وزارت کار ملزم به پایان دادن به تمامی بی حقوقی هایی شود که کارفرمایان در بخشهای مختلف تولیدی و خدماتی بطور خود مختار منشانه ای  بر کارگران تحمیل کرده اند

6- خواستهای فوق و اجرای قوانینی از قبیل ماده 10 نوسازی صنایع، مصوبه هیئت وزیران مبنی برچیده شدن شرکتهای پیمانکاری،  اجرای کامل و بی نقص بیمه کلیه کارگران ساختمانی، می باید به مثابه اولین گامها برای پایان دادن به شرایط مشقت بار کنونی به فوریت در دستور وزارت کار قرار گیرد و این وزارتخانه از طریق رسانه های جمعی کارگران سراسر کشور را در جریان آن قرار دهد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: