مدیرعامل شرکت واحد اصل گروگان گیری را حاشا کرد

وبلاگ کارگری: روز گذشته محل دفتر اتوبوسرانی تهران ساعتها توسط ماموران امنیتی و نظامی مورد محاصره قرار گرفت و تک تیراندازان نیروی انتظامی با موضع گیری در بالای پشت بام های مشرف به دفتر مدیرعامل، سعی 5داشتند مدیرعامل به گروگان گرفته شده را آزاد کنند. آنچه، اما پس از این روی داد خبرنگاران و اصحاب رسانه ها را به کلی شگفت زده کرد. پس از اینکه در ساعت نوزده روز گذشته خبر دستگیری گروگان گیر که یکی از کارمندان اخراجی شرکت واحد می باشد، اعلام شد، مدیرعامل در بین رسانه ها حاضر شده و همه جریان را انکار کرد. وی مدعی شد اصلا گروگانگیری در کار نبوده و وی نیز به گروگان گرفته نشده است. تنها وی و دوتن از کارمندانش ساعتها در دفتر وی برای حل اختلاف این دو کارمند جلسه حل اختلاف داشته اند. تا کنون فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ نیز که نیروهای تحت امرش در این عملیات شرکت داشتند، در این مورد هیچگونه توضیحی به رسانه ها نداده است. اصحاب رسانه می گویند خوشبختانه عکسهای این واقعه قابل کتمان نیستند.

——————–

كارگر اخراجي شركت واحد مدیرعامل و معاون انضباطي شركت واحد را به گروگان گرفت
سایت سندیکای شرکت واحد / ساعت یازده صبح روز چهار شنبه سیزده شهریور نود و دو مطلع شديم كه یکی از كارگران اخراجي شركت واحد اتوبوسراني تهران و حومه كه در سال 78 در شركت واحد استخدام شده بود در تاريخ نهم خرداد سال نود و یک توسط كارفرما از كارش اخراج، و کارفرماعلت اخراج نامبرده را نحوه نامناسب خدمتي، عدم همكاري با كارفرما و خوابيدن در محل كار اعلام كرده بود.كه در كميته انضباطي کارهم مورد تاييد نمايندگان شورايي شركت واحد قرار گرفت.
اين دلايل با سابقه كاري این کارگر همخواني نداشته و ايشان در محيط كار، به كارگري سخت كوش و درستكار در بين همكارانش مشهور بوده كه به همين دليل در هيئت تشخيص ايشان راي بر بازگشت بكار ميگيرد. در مراحلِ بعدِ حل اختلاف، با نفوذي كه كارفرما در ادارات كار دارد راي اخراجش تاييد مي شود. بعد از نه ماه دوندگي در ادرات كار و ديوان عدالت اداري نتيجه اي جز پاره شدن كفش عايدش نمي شود ،كه ديگر نا اميد و خسته و در شرايط بد اقتصادي و فشار هاي روحي و رواني دست به گروگانگیری می زند و در مورخه سیزدهم شهریور با حضور در دفترعامل، مدير عامل و فردي كه حكم اخراجش را تاييد كرده بود را به گروگان مي گيرد. اين گروگانگيري هشت ساعت بطول انجاميد كه درساعات پاياني، كارگرِ گروگانگير، مهندس سنندجي مدير عامل شركت واحد را يكطرفه بدون هيچ خواسته اي ازاد مي كند، اما مسبب اصلي اخراجش را نگه مي دارد كه با حمله نيروهاي ويژه و شليك گاز اشك اور كارگر گروگانگير را دستگير مي كنند.
لازم به توضيح است كه عامل اصلي اين شرايط كساني هستند كه بدون اينكه به خواست هاي كارگران توجه اي داشته باشند با حمايت ادارات كار كارگران را بدون دليل موجهی از كارشان اخراج مي كنند. كارگري كه تمام زندگيش كارش است ديگر چطور مي تواند در اين شرايط بد اقتصادي بدون كار زندگي كند. کارگر به اصطلاح گروگانگیر يكي از همين كارگران است كه خواسته اي جزءبازگشت بكار نداشته كه چنين سرانجامي پيدا كرد.
سنديكاي كارگران شركت واحد هر گونه اخراج يكطرفه از سوي كارفرما ها را محكوم مي كند و نبود تشكل واقعي براي كارگران را عامل چنين فاجعه هايي ميداند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

شهریور 1392

1

حاشای مدیرعامل شرکت واحد پس از عملیات 6 ساعته پلیس: گروگان‌گیری درکار نبوده است
ایلنا / مدیرعامل شرکت واحد که گفته می‌شد توسط یکی از کارگران سابق این شرکت به گروگان گرفته شده است، لحظاتی پیش با حضور در جمع خبرنگاران، گفت: اطلاعی از حضور ماموران ندارم. پیمان سنندجی با بیان اینکه ۴ سال پیش اختلاف شخصی میان دو نفر از کارمندان شرکت واحد پیش آمده بود، گفت: از این دو کارمند یکی در بخش اداری و دیگری پرسنل شرکت واحد مشغول به کار بوده‌اند. وی ادامه داد: ساعت ۱۲ امروز، این دو نفر با قرار قبلی برای حل اختلاف به دفتر من آمدند که مذاکره به درازا کشید و گروگانگیری در کار نبوده است. وی در پاسخ به خبرنگاری که درباره استفاده از اسلحه سوال کرده بود، گفت: من اسلحه‌ای ندیده‌ام. سنندجی درباره کارگری که گفته می‌شد اقدام به گروگانگیری کرده است، افزود: یک و نیم سال از اخراج این فرد با رای کمیته انضباطی گذشته و این رای در چارچوب قوانین وزارت کار و دیوان عدالت اداری صادر شده است. وی افزود: سه هفته پیش، این فرد با دستور من دوباره مشغول به کار شد که امروز قرار شد برای حل اختلاف به دفتر من مراجعه کند.آقای سنندجی در پایان بار دیگر مدعی شد هیچ محدودیتی برای خروج از دفتر نداشته است. گفتنی است خبرنگاران و اصحاب رسانه که از ظهر امروز برای پوشش لحظه به لحظه اتفاقات و وقایع در سامانه شماره سه شرکت واحد حضور داشتند، از توضیحات مدیرعامل شرکت واحد متعجب شدند و منتظر حضور حسین ساجدی نیا فرمانده انتظامی تهران بزرگ در میان خود هستند.

4
اگر سخنان کارگر اخراجی شنیده می‌شد، گروگانگیری اتفاق نمی‌افتاد

ایلنا / عضو شورای اسلامی کار کارگران شرکت واحد یکی از عوامل حادثه گروگانگیری مدیرعامل شرکت واحد توسط یک کارگر اخراجی را فرصتِ دفاع نیافتن او در زمان اخراج دانست. علی‌اکبر عیوضی در این باره به ایلنا گفت: بهرام.س به دلیل ناراحتی‌های جسمی از سوی کمسیون پزشکی به انجام کارهای سبک توصیه شده بود، اما متاسفانه پس از چندی از سوی کمیته انضباطی اخراج شد. گفتنی است، پیش از این نمایندهِ کارگرِ گروگانگیر در اداره کار هنگام اخراج از شرکت واحد، دلیل اخراج او را خوابیدن در هنگام کار ذکر کرده بود. عضو شورای اسلامی کار کارگران شرکت واحد در پایان گفت: اگر در روز نخست مسئولان به حرفهای ناگفتهِ این کارگر گوش می‌دادند، امروز نیازی به وجود گروه های امدادی و حضور تک تیر اندازان نیروی انتظامی در اطراف شرکت واحد نبود.

6
طبق اظهارات سنندجی، کارگر مظنون به گروگانگیری تبرئه می‌شود
یک حقوقدان با اشاره به اتفاقات روز گذشته درسامانه شماره سه شرکت واحد تهران گفت: اگر آقای سنندجی (مدیر عامل شرکت واحد تهران) روی گفته‌اش مبنی بر اینکه گروگانگیری در کار نبوده است پافشاری کند کارگر مظنون به احتمال قوی تبرئه می‌شود. سهراب قنبری در این باره به ایلنا گفت مدیرعامل شرکت واحد که گفته می‌شد به گروگان گرفته شده است اصل قضیه را انکار کرده است بنابراین نباید برخورد خاصی با کارگر مظنون صورت بگیرد. وی با بیان اینکه اتفاقات روز گذشته برای دادگاه قابل بررسی نیست ادامه داد: صحبت‌های مدیرعامل شرکت واحد در سرنوشت کارگر مظنون به گروگانگیری، صد در صد تاثیر خواهد داشت. اگر مدیر عامل شرکت واحد روی حرفش بماند و به او تحمیل نکنند که حرف دیگری بزند برای کارگر مظنون مشکلی ایجاد نخواهد شد. این کار‌شناس مسائل حقوقی افزود: اگر گروگانگیری در خیابان یا ملاء عام صورت بگیرد شاکی خصوصی نمی‌خواهد و درصد برخورد قضایی با فرد مظنون به گروگانگیری بیشتر می‌شود چون «تالی فاسد» در جامعه به وجود آورده و باعث ایجاد ترس و وحشت میان مردم شده است. وی تصریح کرد: در این موارد، اگر پرونده شاکی خصوصی داشته باشد شرایط علیه متهم تشدید می‌شود. این حقوقدان در پایان اظهار داشت: مجازات گروگانگیری الزاما اعدام نیست و به شرایط بستگی دارد. برای مثال، مجازات گروگانگیری در محل نامعلوم اعدام است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: