پرستاران در گوشه و کنار جهان

وبلاگ کارگری – گروه ترجمه / اخبار مربوط به پرستاران و پرستاری از گوشه و کنار جهان banner2+(2)

رکورد روی آوری دانشجویان برای پرستار شدن در دانمارک

پرستار قضائی فنلاندی

به معتادان دانمارکی قرص هروئین داده می شود

قانون برای اختلالات عضلانی پرستاران در امریکا

پرستاران هندی میزان بیماری قند را بررسی می کنند

بازخورد و نظر بیماران سوئدی

پرستاران انگلیسی ترس را کاهش می دهند

کمبود 230 هزار پرستار در کشور در جمهوری اسلامی

——————–

رکورد روی آوری دانشجویان برای پرستار شدن در دانمارک

دانمارک – علیرغم اینکه در سالهای اخیر پرستاران برای پیدا کردن کار در دانمارک با مشکل مواجه هستند، هم چنان تعداد زیادی از دانشجویان تحصیل در این رشته را انتخاب می کنند. سال پیش نسبت به سالهای ماقبل از نظر تعداد دانشجویان رشته پرستاری رکورددار بود، این در حالیست که سال جاری این رکورد شاهد بیست و سه درصد رشد می باشد. معاون اتحادیه پرستاران دانمارک اعتقاد دارد افزایش تعداد دانشجویان پرستاری کاملا لازم و ضروری است، زیرا نیاز به پرستار در بیمارستان ها و کمون ها به خاطر رشدی که بخش درمان و بهداشت در حال حاضر دارد، افزایش خواهد یافت. همزمان تعداد دانشجویانی که در رشته مددکاری اجتماعی ثبت نام کرده اند در سال جاری رشد بیست و یک درصدی داشته است. این در حالیست که علاقه مندان رشته دبیری و معلمی کاهش داشته است.

پرستار قضائی فنلاندی

462_253_ramme_Gutt_hender_i_ansiktفنلاند – پرستاران قضائی، پرستارانی هستند که با بیمارانی (قربانیان، مجرمین و وابستگانشان) که با سیستم حقوقی و کیفری سروکار دارند، کار می کنند. آنها هم چنین در جمع آوری مدارک و مصاحبه با شاهدان فعال هستند. بعضی از کشورها تحصیلات اختصاصی برای این پرستاران بخش حقوقی – کیفری دارند، اما در فنلاند برای پرستاران این بخش آموزش های اختصاصی وجود نداشته است. براساس گزارش «ژورنال پرستاری روانی» اثرات یک آموزش یک ساله که در سال تحصیلی 2011 – 2012 به صورت آزمایشی برای نوزده پرستار قضائی بکار گرفته شد، مورد مطالعه قرار گرفت. این پرستاران چه قبل و چه بعد از آموزش یکساله در مورد توانائی هایشان در هفت مورد مشخص مورد سوال قرار گرفتند. پاسخ آنان این بود که پس از طی این دوره آموزشی یکساله توانائی آنان در شش مورد از این هفت مورد، بوضوح بهتر از قبل بوده است. صاحبان کار با این موضوع موافق بودند، با این فرق که این تفاوت از نظر آنان کمتر است.

به معتادان دانمارکی قرص هروئین داده می شود

دانمارک – به معتادین دانمارکی اکنون پیشنهاد داده می شود که می توانند در معالجاتی که در آن از قرصهای حاوی هروئین استفاده می شود، شرکت کنند. وزیر بهداشت دانمارک با اتحادیه سراسری کمونها قرارداد Amfetamin_4361374aکرده است که معتادین حتی می توانند از رفت و آمد مجانی برای دریافت این قرص ها برخوردار شوند. وی اظهار امیدواری کرده است که این پیشنهاد بتواند به تعداد هرچه بیشتری از وابستگان به مواد مخدر کمک کند. وی تاکید می کند ما با گسترش این طرح می توانیم با تعداد بیشتری از این معتاد ها روبرو شویم، کسانی که نمی توانند و یا کسانی که می خواهند تزریق کنند. وی هم چنین به روزنامه دانمارکی «اطلاعات» می گوید رفت و آمد مجانی می تواند کار را برای معتادانی که بایستی روزی دومرتبه برای دریافت دارو به مراکز درمانی مراجعه کنند، راحت خواهد کرد. شکاکان معتقدند از آنجائی که این قرصها آن تاثیر آنی را که تزریق، دود کردن و مصرف از راه بینی دارد، ندارند مشکل به نظر می رسد که بتوان معتادین را وادار کرد که از این قرصها استفاده کنند.

قانون برای اختلالات عضلانی پرستاران

امریکا – در سال 2011 پرستاران رتبه پنجم در بین گروه های کاری را دارا بودند که از اختلالات عضلانی و استخوانی ناشی از کار رنج می بردند. اکنون قرار است قانونی سراسری بیاید که از پرستاران و کارکنان بخش درمان در برابر آسیب های ناشی از جابجائی بیماران ( برای مثال بلند کردن بیماران، جابجائی بیمار از تخت به رختخواب و برعکس، و پهلو به پهلو کردن بیماران) محافظت کند. انجمن پرستاران امریکا معتقد است قانون محافظت از پرستاران و کارکنان بخش بهداشت مصوبه سال 2013 امنیت بیماران را بهتر و کیفیت کار پرستاران را بالا خواهد برد. در این مصوبه استانداردهای بین حرفه ها در چگونگی برخورد با بیماران و جابجائی ها، از جمله آنچه که در انجمن پرستاران امریکا آمده است، مورد استفاده قرار گرفته است. این پیشنهاد خواهان آن است که صاحبان کار وظیفه دارندSykeseng_663553i

– برنامه برخورد با بیماران و نحوه جابجائی آنان را گسترش داده و شرایطی را فراهم کنند که این برنامه از سوی پرستاران و دیگر کارکنان بخش درمان به اجراء گذاشته شود.

– لوازم مورد نیاز را خریداری کرده، بکار گرفته، در حفظ و نگهداری ان بکوشند و کارکنان بخش درمان را در چگونگی استفاده از این وسایل آموزش و تمرین دهند.

– عوارض ناشی از بکارگرفتن استاندارد جدید را ثبت کرده و مورد بحث و بررسی قرار دهند.

– اطلاعات مورد نیاز را در دسترس کارکنان شاغل و نمایندگان آنان قرار دهند.

پرستاران هندی میزان بیماری قند را بررسی می کنند

Nurses-in-Indiaهند – در استان کِرالا، در جنوب هندوستان، چهارصد و بیست تن از پرستاران دولتی وضعیت سلامت تمام افراد بالای سی سال را بررسی می کنند. موضوع مورد توجه آنان این است که دریابند آیا این افراد در معرض ابتلای به بیماری قند قرار دارند یا نه. تعداد مبتلایان به مرض قند و فشار خون بالا، به خاطر تغذیه و شیوه ناسالم زندگی، در این منطقه رو به افزایش است. پرستاران وضعیت بیماران را بررسی، نوع بیماری را شناسائی کرده و به بیماران در مورد بیماری هائی که با نحوه و شکل زندگی و تغذیه آنان ارتباط مستقیم دارد، آموزشهای لازم را می دهند.

بازخورد و نظر بیماران

سوئد – در بخش اورژانس «بیمارستانِ دانشگاهیِ لینکوپینگس» در سوئد، یک پانل الکترونیکی قرار داده شده است تا بیماران قبل از خارج شدن از بیمارستان نظر خود را در مورد معالجه و نحوه برخورد پرستاران و کادر پزشکی بیمارستان اعلام کنند. در این دستگاه ها چهار دکمه تعبیه شده است که نشانگر این هستند که بیماران چه میزان خوشنود یا چه میزان ناراضی و عصبانی بوده اند. کارکنان بخش اورژانس یک بار در هفته این بازخوردهای بیماران را مورد بررسی قرار می دهند. رئیس بخش اورژانس می گوید این پانلها برای ما حکم بادنما را دارند که خیلی سریع ما را از واکنش بیماران باخبر می سازند. وی با اشاره به اینکه بررسی های تاکنونی نشان می دهد که نود درصد از مراجعه کنندگان دکمهِ خیلی خشنود را فشار داده اند، می گوید اکنون ما این را دنبال می کنیم که چرا ده درصد از مراجعین ناراضی هستند.

پرستاران انگلیسی ترس را کاهش می دهند1669215-10-1359728680495

انگلیس – بررسی های سه ساله کالج سلطنتی لندن نشان می دهد که میزان ترسِ بیماران دارای ترس غیر معمولِ ناشی از حضور در بیمارستانها، پس از اینکه بین پنج تا ده جلسه رفتار درمانی با پرستاران برگزار می کنند، کاهش می یابد. محققین در این تحقیق برای دویست و نوزده تن از بیماران جلسات رفتار درمانی برگزار کردند، در حالیکه همزمان دویست و بیست و پنج بیمار بدون شرکت در این جلسات مورد تحقیق قرار گرفته بودند. پس از یک سال تعداد کسانی که ترسشان به میزان نرمال رسیده بود در بین بیمارانی که در جلسات رفتار درمانی شرکت کرده بودند، دوبرابر دیگرانی بود که در این جلسات شرکت نکرده بودند. میزان کاهش ترس در این بیماران پس از یکسال و نیم و دو سال نیز به میزان قابل توجهی از دیگر بیماران بیشتر بود. این تحقیق هم چنین نشان داد میزان کاهش ترس و سرعت این کاهش نزدِ بیمارانی که جلسات رفتار درمانی را نزد پرستاران برگزار کرده بود بیشتر از دیگرانی بود که این جلسات را نزد دانشجویان روانشناسی برگزار کرده بودند.

کمبود 230 هزار پرستار در کشور در جمهوری اسلامی

روزنامه خراسان :  حدود ۱۹۰ هزار پرستار عضو سازمان نظام پرستاري هستند که بيشتر آنها شاغل در وزارت بهداشت هستند، اگر پرستاران بخش خصوصي و دستگاه هاي ديگر مانند نيروهاي نظامي، وزارت نفت، بانک ها و … را نيز حساب کنيم، حدود ۲۳۰ هزار پرستار در کشور شاغل هستند و اگر بخواهيم به استاندارد ملي برسيم اين تعداد بايد حداقل ۲برابر (460 هزار نفر) بشود تا بتوانيم ارائه خدمت با کيفيت و استاندارد مراقبتي را در بيمارستان ها شاهد باشيم. معاون پرستاري وزارت بهداشت با بيان اين مطلب به فارس درباره ميزان کمبود پرستار در کشور گفت: براساس استاندارد ملي بايد به ازاي هر تخت بيمارستاني  1.8 پرستار در کشور داشته باشيم درحالي که اين ميزان اکنون 0.7 پرستار يعني کمتر از نصف است. بنابراين تعداد پرستاران کشور بايد حداقل ۲برابر بشود تا بتوانيم ارائه خدمت با کيفيت و استاندارد مراقبتي را در بيمارستان ها شاهد باشيم.

مسعود فلاحي افزود: به علت کمبود شديد پرستار شاهد اين هستيم که گاهي در يک شيفت شب بيمارستان دو پرستار به ۴۰ بيمار خدمات رساني مي کنند. وي افزود:‌ اگر پرستار فقط بخواهد فشارخون و علايم حياتي بيماران را بگيرد و داروهايشان را بدهد يا پانسمان ها را عوض کند صبح شده است. همين هفته گذشته بازديدي از بيمارستان  طالقاني تهران داشتيم که در بخش جراحي با ۲۲تخت، يک پرستار و يک کمک پرستار در شيفت شب حاضر بودند، کمک پرستار که نيروي تخصصي و تحصيلکرده نبود و درواقع يک بخش مهم بيمارستاني فقط با يک پرستار اداره مي شد.

وي گفت: اين تازه در پايتخت و يکي از مراکز درماني با کيفيت کشور است و شهرستان ها معلوم نيست چه وضعيتي دارند. معاون وزير بهداشت ادامه داد: موارد زيادي وجود دارد که با صرف ميلياردها تومان اعتبار و خريد تجهيزات پيشرفته بيمارستان مي سازند اما بعد از افتتاح مي بينند که نه امکان جذب پرستار دارند، نه پست سازماني براي جذب پرستار لحاظ شده است. مسعود فلاحي افزود: پرستاران زيادي داريم که دانش آموخته اين حرفه هستند اما به علت سختي کار، حقوق کم و سروکار داشتن با سخت ترين بيماري ها، بدون برخورداري از مزاياي مناسب رغبتي به کار ندارند به خصوص اين که بايد با حضور دائمي در ايام تعطيل و غيرتعطيل از زندگي، فرزند و خانواده خود بگذرند، بنابراين عطاي اين حرفه را به لقايش مي بخشند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: